Rycerz Niepokalanej (790) – marzec 2022 PDF

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 0,00 zł 0.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane

Opis

Drodzy Czytelnicy „Rycerza Niepokalanej”!

Mój tato był niezłym „kaznodzieją”, choć czasem ciężko się go słuchało, bo miał długie „kazania”. Od razu wyjaśnię, że nie był księdzem ani pastorem. Po prostu, gdy ja albo któreś z rodzeństwa coś przeskrobaliśmy, byliśmy wzywani na rozmowę. Siadało się najczęściej w kuchni, a tato tłumaczył, dlaczego tak, jak postąpiliśmy, robić nie wolno. Jeśli mnie pamięć nie myli, określenie „kazanie” wymyśliła mama. Wracając któregoś dnia z pracy i widząc tatę tłumaczącego któremuś z nas zawiłe tajemnice właściwego postępowania, stwierdziła: „Widzę, że spóźniłam się na kazanie. Co tam narozrabiałeś?”. I tak już zostało.

Podczas jednego z takich „kazań”, którego musiałem wysłuchać (choć już dziś nie pamiętam, z jakiej było ono „okazji”), zapytałem tatę o to, skąd mam wiedzieć, kiedy to, co robię, jest dobre, a kiedy złe? On przez chwilę zastanowił się i stwierdził: „To w sumie proste. Jeśli robiąc coś, nie chcesz być przyłapany i oglądasz się za siebie, żeby sprawdzić, czy nikt nie widzi, to możesz być pewny, że robisz coś niewłaściwego. Jeśli natomiast, robiąc jakąś rzecz, jest ci to obojętne, czy ktoś patrzy, a może nawet chciałbyś się pochwalić tym, co zrobiłeś, to możesz być przekonany, że robisz coś dobrego”. Było to jedno z „kazań”, które głęboko zapadło mi w pamięć.

Na pewno znaleźliby się dyskutanci, którzy chcąc podważyć tę zasadę, mogliby stwierdzić, że partyzanci walczący o wolność Ojczyzny ukrywali się w lasach, ciągle oglądali się za siebie, żeby nie zostać złapanymi przez okupanta, a przecież walczyli o dobrą sprawę. Wielu jest również takich, którzy chwalą się dzisiaj w mediach swymi poglądami bądź czynami, a których, tak naprawdę, powinni się wstydzić. Jasne, wszystko można podważać i o wszystkim dyskutować. Muszę jednak stwierdzić, że „zasada oglądania się za siebie” mocno przemówiła do mojej świadomości. Jest ona prostym sposobem sprawdzania i korygowania mego postępowania. Bazuje na sumieniu, któ­re mówi mi: „Unikaj zła, czyń dobro”. To właśnie dobrze uformowane sumienie sprawia, że oglądam się za siebie, gdy coś kombinuję, bądź spokojnie robię to, co mam zrobić, mając świadomość, że dobrze postępuję.

Pragnienie, szukanie, czynienie dobra upodabnia nas do Stwórcy, który jest Dobry i jednocześnie jest źródłem wszelkiego dobra. Jest ono również lekiem, który zapobiega, a nawet usuwa ból szyi, która nie jest już narażona na ciągłe skręcanie przy nerwowym oglądaniu się za siebie. ■

Piotr Szczepański OFMConv.
z Redakcją „Rycerza Niepokalanej”


Za „Rycerza Niepokalanej” przyjmujemy dobrowolne ofiary, podobnie jak to czynił św. Maksymilian Maria Kolbe. Dla orientacji podajemy koszt druku jednego numeru, który wynosi 3,50 zł.

Jeśli chcesz zaprenumerować „Rycerza Niepokalanej” drogą elektroniczną, kliknij poniższy link:

Rycerz Niepokalanej – PRENUMERATA

 

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

Submit

Obsługa Klienta: +48 46 864 21 48

Zamówienia składane poprzez sklep internetowy:
+48 660 057 410 (pn.-pt. 8:30-15:00)

Zamówienia składane telefonicznie: 
+48 46 86 42 169 lub +48 46 86 42 240 (pn.-pt. 8:30-15:00)

E-mail: kontakt@niepokalanow.pl

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów
Paprotnia, ul. o. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin
NIP: 837 000 03 67

Nr konta: 70 1020 1185 0000 4302 0307 5900
Tylko do zamówień w e-sklepie


Nr konta: 12 1020 1185 0000 4102 0012 3877
Tylko na intencje mszalne, prenumeraty

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium