Rycerz Niepokalanej (813) – luty 2024 PDF
Opis
Drodzy Czytelnicy „Rycerza Niepokalanej”!
Tym razem, na krótką chwilę, przenieśmy się do Mediolanu, gdzie z wizytą do swojego znajomego Włocha przyjechał pewien Hindus. Poznali się w Indiach, dokąd Włoch udał się z rodziną na wycieczkę. Hindus długo nie mógł zdecydować się na rewizytę, ale w końcu uległ namowom przyjaciela i pewnego pięknego dnia wysiadł na lotnisku Malpensa pod Mediolanem.
Następnego dnia przyjaciele spacerowali w centrum miasta. W pewnym momencie, na placu San Babila, Hindus zatrzymał się i spytał: „Czy słyszysz również i ty to, co ja słyszę?”. Mieszkaniec Mediolanu, trochę zaskoczony, natężył słuch, ale przyznał, że słyszy jedynie wielki hałas, wywołany ruchem miejskim. „Tu w pobliżu znajduje się śpiewający świerszcz” – stwierdził Hindus. „Mylisz się – powiedział mieszkaniec Mediolanu. – Ja słyszę jedynie zgiełk miejski. A zresztą tutaj nie ma świerszczy”. „Nie mylę się. Słyszę śpiew świerszcza” – upierał się Hindus i zaczął poszukiwania wśród liści kilku nędznych drzewek. Po chwili pokazał przyjacielowi, który sceptycznie go obserwował, małego owada. Wspaniały świerszcz starał się ukryć przed osobami zakłócającymi jego koncert. „Widzisz świerszcza?” – spytał Hindus. „Rzeczywiście – przyznał mediolańczyk. – Wy, Hindusi, macie słuch bardziej wyostrzony od białych...” „Tym razem ty się mylisz – uśmiechnął się mądry Hindus. – Zobacz tylko...”
Hindus wyciągnął z kieszeni małą monetę i rzucił ją na chodnik. Natychmiast cztery czy pięć osób odwróciło się i spojrzało. „Widziałeś? – spytał Hindus. – Ten pieniążek zadźwięczał o wiele słabiej od śpiewu świerszcza, a jednak tylu białych go usłyszało”.
Autor powyższej historii, Bruno Ferrero, w prosty i obrazowy sposób uchwycił głęboką prawdę o każdym z nas. Można wyciągnąć z niej wniosek, iż nasza wrażliwość, uwaga często są odbiciem tego, co nosimy w sercu. Najczęściej zauważamy to, co jest dla nas ważne, i jednocześnie nie dostrzegamy tego, czym nie zajmuje się nasze serce. Nasze postawy, decyzje, wybory, zachowania są w pewien sposób zewnętrznym obrazem tego, jacy jesteśmy w środku, jakie są nasze wartości, komu albo czemu są oddane nasze serca. Idąc dalej tym tokiem myślenia i analizy naszych czynów i postaw, mamy możliwość dotknąć najważniejszego pytania, które odnosi się do Pana Boga. Czy widząc, jaki jestem na zewnątrz, mogę stwierdzić, że On jest Bogiem i Panem mojego serca, a poza Nim nie mam innego bożka? Sądzę, że taka analiza może być dobrym ćwiczeniem duchowym, a nawet głębokim rachunkiem sumienia. ■
Piotr Szczepański OFMConv.
z Redakcją „Rycerza Niepokalanej”
Za „Rycerza Niepokalanej” przyjmujemy dobrowolne ofiary, podobnie jak to czynił św. Maksymilian Maria Kolbe. Dla orientacji podajemy koszt druku jednego numeru, który wynosi 3,50 zł.
Jeśli chcesz zaprenumerować „Rycerza Niepokalanej” drogą elektroniczną, kliknij poniższy link:
Rycerz Niepokalanej – PRENUMERATA
Opinie o produkcie (0)
Obsługa Klienta: +48 46 864 21 48
Zamówienia składane poprzez sklep internetowy:
+48 660 057 410 (pn.-pt. 8:30-15:00)
Zamówienia składane telefonicznie:
+48 46 86 42 169 lub +48 46 86 42 240 (pn.-pt. 8:30-15:00)
E-mail: kontakt@niepokalanow.pl
Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów
Paprotnia, ul. o. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin
NIP: 837 000 03 67
Nr konta: 70 1020 1185 0000 4302 0307 5900
Tylko do zamówień w e-sklepie
Nr konta: 12 1020 1185 0000 4102 0012 3877
Tylko na intencje mszalne, prenumeraty
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.