Rycerz Niepokalanej (818-819) – lipiec–sierpień 2024

Rycerz Niepokalanej (818-819) – lipiec–sierpień 2024
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 0,00 zł 0.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane

Opis

Drodzy Czytelnicy „Rycerza Niepokalanej”!

„Co autor miał na myśli?”. To pytanie wielokrotnie stawiała nam nauczycielka języka polskiego, usiłując wydobyć z nas interpretację jakiegoś wiersza czy fragmentu książki. W pierwszym momencie na usta cisnęła się odpowiedź: „A skąd mamy to wiedzieć? Czy nie byłoby lepiej zapytać o to samego autora?”. Wydawało się nam, uczniom technikum, że jest to najprostszy i najbardziej logiczny sposób rozwiązania tego problemu, zwłaszcza że na elektrotechnice nauczyciel często powtarzał nam: „Macie być jak prąd i szukać rozwiązań, idąc po linii najmniejszego oporu”. Wspomniana zasada na elektrotechnice sprawdzała się bardzo dobrze – w odniesieniu do języka polskiego albo w ogóle w życiu już nie bardzo.

Pani od polskiego usiłowała wydobyć z nas głębszą refleksję, która nie zatrzymywałaby się tylko na powierzchownym znaczeniu zdań albo poszczególnych słów. Zwracała naszą uwagę na okoliczności, w których powstał dany utwór. Zawsze podkreślała, jak wielkie znaczenie w interpretacji utworu ma znajomość życiorysu autora. Często wskazywała na poszczególne słowa, sugerując, aby zamienić je na inne i zobaczyć, jak to wpłynie na sens konkretnego zdania i jego zrozumienie.

Przemierzając na łamach „Rycerza Niepokalanej” drogę dziesięciu przykazań, w jakimś sensie również i my stawiamy wspomniane pytanie: „Co Autor miał na myśli?”. Czy w kolejnych przykazaniach Panu Bogu chodzi tylko o zakazy i nakazy? O to, co wolno, a czego nie wolno? W najbardziej podstawowym rozumieniu przykazań należałoby odpowiedzieć twierdząco i nie byłoby w tym żadnego błędu. Tak, chodzi o to, aby wypełniać to, co nakazane, i unikać tego, co zakazane... Koniec i kropka. Czy jest to jednak jedyny zamysł Autora?

Co wiemy o Autorze? Wiemy, że jest Miłością, że jest Stwórcą wszystkiego i o wszystko się troszczy, że zależy Mu przede wszystkim na dobru i szczęściu człowieka, który jest szczytem stworzenia.

W jakim kontekście powstało dziesięć przykazań? Otóż naród wybrany, uciemiężony przez Egipcjan, doświadczył niezwykłej ingerencji ze strony Pana Boga, który wyprowadził swój lud z niewoli. Gdy lud ten doszedł pod górę Synaj, Bóg za pośrednictwem Mojżesza daje mu Dziesięć Słów – „żeby nie grzeszyli”. Ktoś, kto powierzchownie podszedłby do tematu, mógłby stwierdzić: Oto odkrywamy zamysł Autora, który jednak czegoś zabrania, „ogranicza wolność”, ustawia wszystkich w szeregu, wydając nakazy i zakazy, „żeby nie grzeszyli”! Ale jak to się ma do faktu, że Autor jest Miłością, troszczy się i pragnie szczęścia człowieka?

Spróbujmy zatem zastosować ostatnią wskazówkę pani od polskiego i zobaczmy, co się stanie, jeśli zmienimy jedno słowo. Św. Paweł wskazuje, że z powodu grzechu na świecie pojawiła się śmierć. Innymi słowy: grzech jest jak śmiertelna choroba, na którą zapadł człowiek. Zatem stwierdzenie: „żeby nie grzeszyli” możemy zapisać: „żeby nie chorowali”, „żeby byli zdrowi”! Czyż nie to właśnie jest głębszym zamysłem Autora?

„Żeby byli zdrowi”! ■

Piotr Szczepański OFMConv.
z Redakcją „Rycerza Niepokalanej”

 

RABAT Przy zakupie minimum 50 egzemplarzy cena zostanie obniżona do ceny hurtowej. W koszyku należy użyć kodu: w8kc55sy


Osoby, które nie mogą zapłacić całej kwoty prenumeraty, mogą złożyć dobrowolną ofiarę z zaznaczeniem, jakiego pisma dotyczy. Będziemy je wysyłali przez cały rok, podobnie jak to czynił św. Maksymilian Maria Kolbe. Czytelnicy, których nie stać na opłacenie prenumeraty, a pragną czasopismo otrzymywać, mogą skorzystać z poniższego formularza z odpowiednią adnotacją w uwagach.

Jeśli chcesz zaprenumerować „Rycerza Niepokalanej” drogą elektroniczną, kliknij poniższy link:

Rycerz Niepokalanej – PRENUMERATA

W celu opłacenia prenumeraty Rycerza Niepokalanej można zeskanować powyższy kod QR

 

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

Submit

Obsługa Klienta: +48 46 864 21 48

Zamówienia składane poprzez sklep internetowy:
+48 660 057 410 (pn.-pt. 8:30-15:00)

Zamówienia składane telefonicznie: 
+48 46 86 42 169 lub +48 46 86 42 240 (pn.-pt. 8:30-15:00)

E-mail: kontakt@niepokalanow.pl

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów
Paprotnia, ul. o. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin
NIP: 837 000 03 67

Nr konta: 70 1020 1185 0000 4302 0307 5900
Tylko do zamówień w e-sklepie


Nr konta: 12 1020 1185 0000 4102 0012 3877
Tylko na intencje mszalne, prenumeraty

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium